БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниОлена Павленко: Народ має знати, як ефективно використовуються надра

Олена Павленко: Народ має знати, як ефективно використовуються надра

09 червня 2015
У Києві 5 червня відбувся Міжнароднийфорум GovernmentRelations, на  якому було обговорено сучасні бізнес-тенденції, питання ефективної взаємодії бізнесу та влади, лобіювання інтересів української бізнес-спільноти на вітчизняному та міжнародному ринках. Було зосереджено увагу на необхідності розвитку конструктивної та відкритої форми діалогу між бізнесом та владою,розвиткуGR та лобізму в Україні, законодавчому аспекті розвитку танеобхідності даного кроку для влади та бізнесу.Таклж було розглянуто іноземні практики для використання в Українї та зовнішньоекономічнійдіяльності.
 
Олена Павленко, президент Діксі груп, виступила з презентацією «Запровадження стандарту ЕІТІ – за і проти». Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) - це незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт забезпечення прозорості, який впроваджується у 48 країнах світу.EITI вимагає проведення аудиту платежів, які здійснюють компанії, та доходів, пов’язаних з розробкою національних природних ресурсів, які отримують уряди країн.
 
Згідно Конституції України, надра є власністю народу . «Народ має знати що робиться з надрами, наскільки ефективно вони використовуються, розуміти процес їх використання.Ініціатива прозорості- це якраз і  є той інструмент, який теоретично має дати народу бачити  як використовуються надра в Україні», - підкреслила О. Павленко. Що означає ця ініціатива? Вона вимагає щоб усі учасники ринку – видобувні компанії, місцеві органи влади, органи державної влади відкривали і показували максимальну кількість інформації про видобувну галузь.Йдеться про так звану контекстуальну інформацію – обсяг видобутку, перелік родовищ, ліцензії, так і про фінансову інформацію: скільки компанії заплатили, яких податків до бюджету- у центральні органи влади, місцевим громадам, якщо вони фінансують місцеві якісь проекти. Усе це  створить основу для довіри між бізнесом, громадськістю і урядом, яка необхідна для того, щоб вирішити дуже багатопроблем:  яку встановити справедливу ренту і закінчуючи тим, як зменшити рівень конфліктів в регіонах, де населення незадоволене екологією аби іншими проблеми видобувних регіонів. 
 
Ця міжнародні ініціатива вже випробувана в світі. Як зазначила О. Павленко, по-перше, цьому стандарту вже довіряють. Сьогодні виконання зобов’язань України в рамках ІПВГ включене до вимог низки міжнародних фінансових інституцій (Світового банку, МВФ тощо), міститься у спільних документах України та ЄС, є фактором для оцінки України з боку інвесторів-енергетичних компаній. Світовий банк також вимагає щоб  ініціатива прозорості працювала в Україні, щоб відкривалося максимально інформації, тому Світовий банк вважає видобувну галузь як  одну з пріоритетних для фінансування. Невиконанняцихзобов’язань не лишепогіршитьоцінкуУкраїниміжнародними партнерами, але і надалісприятименепрозорості та корупціївсферівидобутку. 
 
«Нам завжди закидають,що ініціатива працює в багатьох країнах Африки, Середньої Азії, а чому там немає європейських країн. Насправді, тому що європейські країни вже дуже давно всю цю інформацію відкрилиі вона в них вже є в публічному доступі. Так, на сайті американського ЕITI в режимі он-лайн можна побачити будь-яку видобувнукомпанію, побачити скільки вона податків платить, куди вона податки платить. Такий закон вже прийнято в Канаді, Великобританії, Європейському Союзі, найближчим часом Австралія буде приймати такий закон. ВУкраїні є такі зобов’язання також перед ЄС»,- резюмувала Олена Павленко.
 
Як ця ініціатива прозорості буде виглядати в конкретних продуктах? Це буде щорічний звіт, який буде випускати держава Україна про власну видобувну галузь. В контекстуальній інформації буде викладено інформацію про родовища,про власників ліцензій, як вони працюють, скільки видобувають, і фінансову інформацію, хто скільки яких податків і рент сплачено,а також скільки коштів отримав уряд. Слід зазначити, що в деяких країнах, ще вимагається, щоб б уряд показав як використав кошти, які отримав від використання ресурсів.
 
Для того, щоб розробити цей звіт, який має бути в жовтні 2015 року, Україні потрібно зробити кілька кроків.  «По-перше, це прийняти закон, який зробить обов’язковим відкриття цієї  інформації. Станом на зараз, вона лише добровільна. Компанії, які нечесні, вони мають право не відкривати цю інформацію. По-друге, це затвердити процедуру, як ця інформація буде збиратися та публікуватися, хто за це буде відповідальний. Це зафіксовано в проекті розпорядження Кабміну, який зараз знаходиться в Кабміні. Я дуже сподіваюся, що  буде прийнятий», - сказала Олена Павленко.
 
Слід зазначити, що видобувні компанії,  уряд, і громади, і навіть ті самі міжнародні фінансові організації отримають дуже конкретну вигоду від ініціативи прозорості. «Я сподіваюся, що ми справимося і Україна в жовтні, виконає своє міжнародне зобов’язання і опублікує перший звіт, який буде цікавим і корисним всім нам», - сказала Олена Павленко. 
 
 
09 июня 2015
EITI в Украине