БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниНові правила оподаткування газодобувної галузі

Нові правила оподаткування газодобувної галузі

17 грудня 2015
Стратегічне реформування газодобувної галузі полягає в реалізації двох ключових завдань: створенні вільного ринку газу та введення спеціального режиму оподаткування. З 1 жовтня 2015 вступив в дію Закон України "Про ринок природного газу". Цей закон визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, захисту прав споживачів та безпеки поставок природного газу.
 
Крім того, цей закон дозволить забезпечити ціни на газ нижче міжнародного паритету протягом перехідного періоду до 2017 року та надати субсидії незахищеним групам споживачів, що повністю відповідає п. 27 Меморандуму про економічну та фінансову політику між Україною та МВФ. Починаючи з 1 квітня 2017 планується повний перехід на вільний ринок газу, що передбачає відміну:
державного регулювання цін;
органу зі спеціальними обов'язками по формуванню ресурсу природного газу для потреб побутових споживачів;
обов'язки підприємств із часткою держави реалізовувати природний газ для формування ресурсу природного газу для потреб побутових споживачів.
 
Таким чином, політика поступового приведення цін на природний газ для побутових споживачів до ринкового рівня і скасування обов'язки державних підприємств реалізовувати газ для потреб населення надасть можливість встановити єдиний підхід в оподаткуванні (ставки і базу оподаткування) незалежно від напрямків подальшої реалізації газу.
 
Усвідомлюючи необхідність створення перспективних умов для розвитку та підвищення інвестиційної привабливості видобувної галузі, розробка положень про ренти на видобуток газу розроблялася, виходячи з діючих на цьому ринку умов. Очевидно, що видобувна галузь вимагає спеціального режиму оподаткування. Такий режим повинен бути порівнянний з тими режимами, які діють у країнах аналогічної перспективності, сприяти розробці всіх життєздатних покладів, простим в адмініструванні (для фіскальних органів) і в дотриманні (для платників податків).
 
Такий режим повинен забезпечити уряд стабільними надходженнями до бюджету протягом всіх експлуатаційних періодів, а також сприяти збільшенню частки доходів в умовах зростання прибутковості. Тобто, забезпечити надійність і стабільність, нарощування обсягів газу власного видобутку, а отже підвищити енергетичну незалежність України. Крім того, спеціальний режим повинен бути досить привабливим для сприяння інвестиціям на поточний момент і в довгостроковій перспективі.
 
Тому уряд разом з представниками видобувної галузі, світовими експертами і МВФ розробив спеціальний режим оподаткування видобувної галузі, що має на меті удосконалити оподаткування суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з видобутку газу. Саме ці напрацювання були включені в основу урядового законопроекту "Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулюванні економічної діяльності в Україні" (№3630).
 
Згідно із запропонованими нормами, передбачено визначення бази оподаткування природного газу для комерційних потреб за фактичною ціною реалізації, яка визначається як середня митна вартість імпортного природного газу, що склалася в процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України за податковий (звітний) період. База оподаткування для газу для потреб населення буде визначатися за фактично ціною, встановленою Кабінетом Міністрів України.
 
Остаточний варіант оподаткування видобувної галузі, який був узгоджений 8 грудня під час засідання Нацради реформ за участю Президента, є результатом роботи органів виконавчої влади, депутатських фракцій, видобувних компаній та міжнародних експертів. Робота була проведена, враховуючи, рекомендації МВФ щодо варіантів моделей оподаткування видобутку природного газу.
 
Компромісний варіант податкової реформи передбачає зниження ставки ренти з 1 квітня 2016 року для комерційних і підприємств державної форми власності з 70% до 29% і 14%
 
Для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з видобутку газу для комерційних цілей, з 1 січня 2016 року ставки рентної плати за користування надрами знижуються з 55% (з покладів до 5 тис г) і 28% (з покладів понад 5 тис. Г) до 29 % і 14% відповідно. Наступний етап зниження - з 1 січня 2018 року ставки рентної плати за користування надрами, в залежності від глибини видобутку газу та напрямів їх подальшої реалізації, складуть 20% і 10%.
 
Додатково, починаючи з 1 січня 2018 року, для платників, які здійснюють видобуток газу, будуть введені нові умови оподаткування. Зокрема, пропонується залишити незмінною загальну ставку податку на прибуток підприємств і ввести надбавку до податку на прибуток - 15% з розширенням бази оподаткування.
 
Передбачається залишити незмінною ставку оподаткування рентною платою видобутку газу за договорами про спільну діяльність у розмірі 70% на рівні ставки, за якою оподатковується газ для потреб населення, механізм спонукання підприємств із часткою держави реалізовувати газ саме для ресурсу природного газу для потреб населення, а не на інші цілі.
 
Ми переконані, що вказаний спеціальний режим оподаткування видобувної галузі стимулює подальший розвиток потенціалу газодобувної галузі України шляхом нарощування обсягів для забезпечення населення газом власного видобутку, сприяти залученню нових інвестицій у галузь, гарантувати стабільні надходження до бюджету і сприяти підвищенню енергетичної незалежності України
 
Під час розгляду законопроекту №3630 у Верховній Раді ми уточнимо, що саме з 1 січня 2018 року підприємства почнуть платити додаткову надбавку до податку на прибуток на рівні 15%. Визнаємо, це повинна бути пряма норма закону. Разом з тим хочу зазначити, що надбавка до податку на прибуток не є новим податком або збором. Надбавка до податку на прибуток є частиною самого податку на прибуток, і запроваджується виключно для підприємств газодобувної галузі.
 
Варто відзначити, що для прозорості визначення об'єкта оподаткування з податку на прибуток пропонується ввести податкове огорожу діяльності підприємств з розвідки і видобутку газу природного за міжнародними стандартами фінансової звітності. При визначенні бази оподаткування надбавкою до податку на прибуток у складі витрат будуть враховані капітальні інвестиції в необоротні активи, пов'язані з розробкою, розвідкою, дорозвідкою та облаштуванням родовищ.
 
Результат зниження ставок для газодобувних компаній - привабливий інвестиційний клімат, і, як наслідок, нарощування обсягів видобутку газу власного виробництва. Збільшення таких обсягів і поступовий перехід до вільного ринку природного газу в Україні дозволить компенсувати втрат по зниженню ставок.
 
При цьому, надалі надходження до бюджету будуть збалансовані за рахунок зміщення акцентів у бік оподаткування прибутку, а саме, набуття чинності з 1 січня 2018 року 15% надбавки до податку на прибуток.
 
Сподіваємося, що в створених (прозорих, зрозумілих і привабливих) умовах видобувна галузь отримає необхідний поштовх для успішного розвитку, а інвестори отримають перспективні і високорентабельні проекти. І нарешті, як приватний бізнес, так і держава отримають прибуток від цього нового партнерства.
 
 
17 грудня 2015
РБК-Україна